The Long Distance Ski Championship

Startlistor skid-SM lördag

Author: 
Per Vikström

Herrarna börjar tävlingsdagen med start klockan 09.45 och damerna åker klockan 11.45. Båda tävlingarna sänds i SVT1.

Totalt 100 åkare ställer upp i herrklassen där intervallstarterna har en marginal på 30 sekunder. Samma gäller för damerna, som ställer upp med 47 åkare.

Här ska Johan Olsson åter igen bli intressant att följa efter två bra prestationer hittills i SM - skiathlonens trubbel-lopp som blev succé till slut och återhämtningen i torsdagens stafett. Calle Halfvarsson, Marcus Hellner och Martin Johansson är alla kandidater till pallen. Ett utropstecken för skiathlonens femma, Anders Svanebo, som är duktig i fri stil och kan utmana i toppen.

Bland damerna är det Charlotte Kalla som är lågoddsare. Full pott hittills i SM-guld och det blir förmodligen ett tredje i dag, lördag. Ledsen tjejer men ni får kämpa om resterande pallplatser och då handlar det om Emma Wikén, Sofia Bleckur, Anna Haag och Ida Ingemarsdotter. Möjligen att Maria Gräfnings kan ge dem en kamp.

Startlista herrar 15 km i fri stil:

101)    SJÖGREN David        Töcksfors IF            09:45:30

102)    HULTIN Joel            Garphyttans IF        09:46:00
103)    ANDERSSON Niclas        SK Ringen            09:46:30
104)    LIND Patrik            Tunafors SK            09:47:00
105)    THUNVALL Peter        IKJ Haninge            09:47:30
106)    NERO Erik            Mullsjö SOK            09:48:00
107)    SVANEBO Simon        Tynderö IK            09:48:30
108)    THORELL David        IK Stern            09:49:00
109)    ERIKSSON Erik        Gellivare Skidallians IK    09:49:30
110)    JOHANSSON Markus        Gillberga SK            09:50:00
111)    KARLBERG Tomas        Nacka Värmdö SK        09:50:30
112)    EDVARDSSON Mattias    Årsunda IF            09:51:00
113)    ANDERSSON Daniel        IFK Grängesberg SK        09:51:30
114)    AXELSSON Viktor        Borås SK            09:52:00
115)    SVENSSON Emil        Landsbro IF SK        09:52:30
116)    GRANN Andreas        Sunne SLF            09:53:00
117)    JOHANSSON Gustav        Gellivare Skidallians IK    09:53:30
118)    JONSSON Fredrik        Hudiksvalls IF            09:54:00
119)    ANDERSSON Johannes    IF Ski Team Skåne        09:54:30
120)    KÄLLGÅRD Julius        Sävast Ski Team IF        09:55:00
121)    SUNESSON Måns        Sellnäs IF            09:55:30
122)    SVENSSON Andreas        Ulricehamns IF        09:56:00
123)    LAGER Joel            Garphyttans IF        09:56:30
124)    HULTGREEN WELTZIEN Espen    Sundbybergs IK    09:57:00
125)    JONSSON Albin        Högbo GIF            09:57:30
126)    PERSSON Erik        Borås SK            09:58:00
127)    NIEMI-IMPOLA Jack        SK Bore            09:58:30
128)    HERRMAN Johan        SK Ringen            09:59:00
129)    BERGSTEN Axel        AXA SC            09:59:30
130)    CLAESSON Oscar        IF Hallby SOK            10:00:00
131)    VINSA Emil            Jukkasjärvi IF            10:00:30
132)    ENGDAHL Jonatan        Domnarvets GOIF        10:01:00
133)    LUND Oskar            IF Hallby SOK            10:01:30
134)    SUNDSTRÖM Gustav    Garphyttans IF        10:02:00
135)    SANDBERG Per        Filipstads SF            10:02:30
136)    BLOM, Rasmus        SK Bore            10:03:00
137)    PERSSON Johan        Järpens SK            10:03:30
138)    OLANDER Carl        IK Stern            10:04:00
139)    FORSBERG Johan        IFK Umeå            10:04:30
140)    EKLÖF Johannes        IF Hallby SOK            10:05:00
141)    FJELLBORG Henrik        Jukkasjärvi IF            10:05:30
142)    SUNNERBERG Stefan    SK Ringen            10:06:00
143)    ENBERG Anton        Falun Borlänge SK        10:06:30
144)    TORESSON Zackarias    Sävast Ski Team IF        10:07:00
145)    KRISTINSSON Brynjar    Ulricehamns IF        10:07:30
146)    HOLMGREN Daniel        IFK Umeå            10:08:00
147)    NORDSTRÖM David        IFK Umeå            10:08:30
148)    HANSSON Fredrik        Lillhärdals IF            10:09:00
149)    FAHLÉN Tom            Landsbro IF SK        10:09:30
150)    PERSSON Nils        Östersunds SK        10:10:00
151)    ENGSTRÖM Jacob        Kalix SK            10:10:30
152)    NIEMI-IMPOLA Bob        SK Bore            10:11:00
153)    JONSSON Magnus        Sollefteå Skidor IF        10:11:30
154)    HALLQUIST Victor        Åsarna IK            10:12:00
155)    JONSSON Anders        Stockviks SF            10:12:30
156)    HÄGGSTRÖM Johan        Kalix SK            10:13:00
157)    HERBERT Martin        Sundbybergs IK        10:13:30
158)    ANDRÉE Fredrik        Bengtsfors BOIS        10:14:00
159)    TALLBOM Patrik        Östersunds SK        10:14:30
160)    KARLSSON Patrik        Karlslunds IF SF        10:15:00
161)    STEEN Adam            Falun Borlänge SK        10:15:30
162)    BERGSTRÖM Adrian        Bodens SK            10:16:00
163)    ANDERSSON Jens        Kalix SK            10:16:30
164)    LENNARTSSON Lucas    Garphyttans IF        10:17:00
165)    NORDSTRÖM Gustav    Borås SK            10:17:30
166)    SVENSSON Emil        Åsarna IK            10:18:00
167)    EDENROTH Karl        Piteå Elit SK            10:18:30
168)    EMILSSON Håkan        Offerdals SK            10:19:00
169)    HOLMBERG Andreas        IFK Mora SK            10:19:30
170)    FORSS Arvid            Åsarna IK            10:20:00
171)    LINDBLOM Hampus        Åsarna IK            10:20:30
172)    BRYNTESSON Robin        Sollefteå Skidor IF        10:21:00
173)    KARDIN Oskar        Östersunds SK        10:21:30
174)    THORESSON Jonatan    Östersunds SK        10:22:00
175)    HÖRNFELDT Rasmus    Östersunds SK        10:22:30
176)    LINDBLAD Anton        Sollefteå Skidor IF        10:23:00
177)    NYSTRÖM Jesper        Falun Borlänge SK        10:23:30
178)    ANDERSSON Simon        Falun Borlänge SK        10:24:00
179)    PERSSON Oscar        SK Bore            10:24:30
180)    HALFVARSSON Calle    Falun Borlänge SK        10:25:00
181)    WESTERLUND Johan    Piteå Elit SK            10:25:30
182)    RICKARDSSON Daniel    Hudiksvalls IF            10:26:00
183)    SUTHER Lars            IFK Mora SK            10:26:30
184)    LAGESON Simon        Åsarna IK            10:27:00
185)    SÖDERLUND Erik        Malungs IF            10:27:30
186)    SÖDERGREN Anders    Hudiksvalls IF            10:28:00
187)    DYVIK Karl-Johan        Falun Borlänge SK        10:28:30
188)    ANDERSSON Erik        Malungs IF            10:29:00
189)    GUSTAFSSON Victor        IFK Mora SK            10:29:30
190)    HELLNER Marcus        Gellivare Skidallians IK    10:30:00
191)    ENGDAHL Petter        Östersunds SK        10:30:30
192)    BRÄNNMARK Viktor        Bodens SK            10:31:00
193)    THORN Gabriel        Bengtsfors BOIS        10:31:30
194)    OLSSON Johan        Åsarna IK            10:32:00
195)    SILFVER Erik            IFK Umeå            10:32:30
196)    JOHANSSON Martin        IFK Mora SK            10:33:00
197)    NORUM Robin        IFK Umeå            10:33:30
198)    NELSON Lars            Åsarna IK            10:34:00
199)    JOHANSSON Marcus        Ulricehamns IF        10:34:30
200)    SVANEBO Anders        Stockviks SF            10:35:00

 

Startlista damer 10 km fri stil:

1)    PERSSON Josefin        Järla Orientering        11:45:00

2)    LINDKVIST Linda        IFK Mora SK            11:45:30
3)    ELIASSON Magdalena    Graninge-Alliansen        11:46:00
4)    PITTJA Sara            Gellivare Skidallians IK    11:46:30
5)    BERGSTRÖM Emma        Kalix SK            11:47:00
6)    PERSSON Isabelle        Stockviks SF            11:47:30
7)    ANDERSSON Carolin        Gellivare Skidallians IK    11:48:00
8)    MARTINSSON Cajsa        IFK Grängesberg SK        11:48:30
9)    BÖRJESJÖ Malin        Sundbybergs IK        11:49:00
10)    ÅSANDER GRAHN Agnes    Hudiksvalls IF            11:49:30
11)    SUNDIN Lovisa        Delsbo IF            11:50:00
12)    ANDERSSON Terese        IFK Umeå            11:50:30
13)    JOHANSSON Eva        Linköpings SK            11:51:00
14)    HALLQUIST Sara        Åsarna IK            11:51:30
15)    SUNDSTRÖM Maria        Strömnäs GIF            11:52:00
16)    IVARSSON Emma        Årsunda IF            11:52:30
17)    GLÄNNERUD Caroline    Hudiksvalls IF            11:53:00
18)    MODIG Lovisa        Sävast Ski Team IF        11:53:30
19)    OLSSON Sandra        Malungs IF            11:54:00
20)    SVENSSON Lisa K        Åsarna IK            11:54:30
21)    LINDKVIST Ida        IFK Mora SK            11:55:00
22)    AULAND Clara        Sävast Ski Team IF        11:55:30
23)    LOCKNER Jackline        Hudiksvalls IF            11:56:00
24)    BJÖRNLINGER Karin        Ulricehamns IF        11:56:30
25)    DAHL Lisa            Offerdals SK            11:57:00
26)    KRISTIANSEN Moa        Domnarvets GOIF        11:57:30
27)    LUNDKVIST Helena        Kalix SK            11:58:00
28)    NORDSTRAND Sara        Hudiksvalls IF            11:58:30
29)    ELEBRO Sofie        IFK Umeå            11:59:00
30)    ERIKSSON Mia        Piteå Elit SK            11:59:30
31)    BÅNGMAN Evelina        Offerdals SK            12:00:00
32)    LINDSTEDT Emilia        Sundbybergs IK        12:00:30
33)    JANSSON Julia        Sollefteå Skidor IF        12:01:00
34)    SVAN Julia            Vansbro AIK Skidklubb    12:01:30
35)    SÖMSKAR Linn        IFK Umeå            12:02:00
36)    MOLIN Elin            Sollefteå Skidor IF        12:02:30
37)    HAAG Anna            IFK Mora SK            12:03:00
38)    SUNDLING Jonna        IFK Umeå            12:03:30
39)    SÖDERLUND Helene        IFK Mora SK            12:04:00
40)    NORDSTRÖM Maria        Ulricehamns IF        12:04:30
41)    RYDQVIST Maria        Älvdalens IF SK        12:05:00
42)    GRÄFNINGS Maria        Falun Borlänge SK        12:05:30
43)    INGEMARSDOTTER Ida    Åsarna IK            12:06:00
44)    MALM Linda            IFK Umeå            12:06:30
45)    KALLA Charlotte        Piteå Elit SK            12:07:00
46)    HALLQUIST Frida        Åsarna IK            12:07:30
47)    WIKÉN Emma            Åsarna IK            12:08:00